Zaporijya Nükleer Santrali’nde patlayıcı bulunamadı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya’nın kontrolünde olan ZNPP’nin çatısına beyaz patlayıcıya benzeri husus yerleştirildiğini belirterek nükleer bir kaza riskine dikkat çekmişti. Bu açıklamanın akabinde santrale giden global nükleer düzenleyici IAEA müfettişlerinin hazırladığı inceleme raporu sonucu, dün IAEA Genel Yöneticisi Rafael Grossi tarafından açıklandı.

Grossi şu açıklamaları yaptı;

“Taleplerimizin akabinde uzmanlarımız sitede birtakım ek erişimler elde etti. Şimdiye kadar rastgele bir mayın yahut patlayıcı görmediler. Lakin, 3. ve 4. reaktör ünitelerinin çatıları ve türbin salonlarının bir kısmı da dahil olmak üzere daha fazla erişime gereksinim var. Bu erişimin yakında verileceği konusunda umutluyum. Bu bahisteki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.”

Öte yandan uydudan çekilen birtakım fotoğraflarda, 4’üncü Reaktör’ün çatısında tanımlanamayan kimi beyaz renkli cisimler tespit edildi. Beyaz cisimlerle ilgili şimdi bir açıklama yapılmadı. Ukrayna Devlet Acil Servisi (DSNS), Rusya’nın denetiminde bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’nde (ZNPP) meydana gelecek mümkün bir radyasyon kazasına karşı geçen haftalarda tatbikat yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir