Yüzyıllardır Doğru Olduğu Sanılan 20 Yanlış Bilgi! Kulaktan dolma olan bu bilgilerin doğrusunu öğrenenler ise oldukça şaşırıyor.

Başlamadan evvel biraz ısınma cinsine ne dersiniz?

Neredeyse hepimiz bu öyküyü biliyoruz ya da günlük hayatta Pandora’nın kutusu açıldı kullanımını duymuşuzdur. Tahminen küçük bir yanılgı lakin kıssanın aslı Pandora’nın kutusu değil, Pandora’nın kavanozu. Bir çeviri yanlışı kullanımın bu türlü oturmasına sebep olmuş.

Gladyatörler her karşılamada vefatına savaşırlardı

Evet gladyatörler müsabakalarda vefatına savaşırlardı, lakin organizatörler gladyatörleri yetiştirmek için para harcarlardı bu nedenle bu kadar kolay ölmelerini istemezlerdi. Bu nedenle her beş ila 10 maç ortasında bir mevt gerçekleşiyordu.

Eisntein’in matematikten kalması

Kendisi bu alanda her vakit başarılıydı, yani argümanlar gerçek değil. Bu bahiste Einstein’ın açıklaması ise şöyle: Matematikte asla başarısız olmadım, 15 yaşımdan evvel diferansiyel ve integral hesabında ustalaşmıştım.” Einstein’ın 17 yaşında aldığı mezuniyet sertifikasında bile Cebir ve Geometri notu en yüksek not olan ‘6’. Yani asi olduğu için okuldan atılmış olsa da, devam ettiği bir öteki okulda matematik notları pek yüksekti.

1. Çivi Yazısı Çivi ile Yazılırdı

2. Öldükten Sonra Saçlar ve Tırnaklar Uzamaya Devam Eder

Halk ortasında bir efsane olarak lisandan lisana yayılan bu yanlış bilgi, aslında çürümeye başlayan derinin çekilmesiyle birlikte tırnak köklerinin ortaya çıkması sonucu oluşmuştur. Çekilen deri yerini saç ve tırnak köklerine bırakınca insanoğlu bu durumu “ölümden sonra tırnaklar ve saçlar uzar” diye yorumlamıştır.

3. Develer Hörgüçlerinde Su Depolar

Özellikle Arabistan bölgesinde bulunan develer sıcak çöl kaidelerinde günlerce hayatta kalabilmek için besin depolaması yaparlar. Beşerler tarafından bilinen “develerin hörgüçlerinde su depolaması” bilgisi ise mutlaka yanlıştır. Aslında develer hörgüçlerinde yüksek ölçüde yağ depolarlar. Bunun sebebi ise yağın suya nazaran sıcağa daha fazla dayanmasıdır. Böylelikle develer uzun periyodik çöl seyahatlerinde hayatta kalma zahmeti çekmezler.

4. Yarasaların Gözleri Görmez

Korona virüsünü ortaya çıkarttığı düşünülen yarasaların kör olduğuna dair yanlış bir bilgi vardır. Birçok yarasa ekolokasyon sayesinde istikametlerini bulmaktadır fakat bu durum yarasaların kör olduğu manasına gelmemektedir. Hatta birtakım yarasa familyaları gece karanlığında mükemmel görme yeteneğine sahiptir.

5. Beynimizin Yalnızca %10’unu Kullanıyoruz

1890’lı yıllardan günümüze kadar yanlış bir halde gelen bu bilginin ileri teknoloji görüntüleme aygıtları sayesinde yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Harward’da psikolog olan William James’ın “zihinsel potansiyelimizi külliyen kullanmıyoruz” cümlesinden ötürü ortaya atılan bu tez, beyin organının günlük güç ölçümüzün %20’sini harcamasıyla imkansız bir durumdur. Bedenimizin yalnızca %2’lik bir kısmını kaplayan beyin organını düşününce %10 dan daha fazlasını kullandığımız ortaya çıkmaktadır. Natürel bu durum beşerden beşere da değişebilir.

6. Kırmızı Renk Boğaları Kızdırır

Boğa güreşleri sırasında ve İspanya’daki şenliklerde sıkça gördüğümüz farklı olaylar sebebiyle boğaların kırmızı renge dair bir hassasiyetleri olduğu düşünülmektedir. Aslında uzun vadeli kapalı kalan boğalar doğal olarak öfke ile sahneye çıktığından ötürü daima hareket eden objelere saldırmaktadır. Yani boğalar kırmızı renge değil daima hareket eden objelere saldırmaktadır.

7. Esnemek Uykunuzun Geldiğine İşarettir

Genellikle uyku saatlerinde insanların esnediği görülmektedir. Hasebiyle esnemenin uyku ile alakalı olduğu düşünülse de bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Esnemek fiili aslında bedenin kâfi oksijeni alamaması sebebiyle yapılan bir harekettir. Hülasa esnemek bedenin daha fazla oksijene muhtaçlığı olduğunu gösterir.

8. Ispanak İnsanı Güçlendirir

Temel Reis çizgi sineması ile akıllara kazınan ıspanağın güçlendirdiği bilgisi büsbütün bir yanılgıdan ibarettir. İçerisinde epeyce yüksek ölçüde demir bulunduğu bilgisi ise 1870’li yıllarda bir hekimin yazım yanlışı yapması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Ispanak hakkında bir yazı yazan doktor, ondalık işaretini yanlış yere koyunca içerisindeki demir ölçüsünün olağandan 10 kat fazla bilinmesine sebep olmuştur.

9. Deve Kuşları Endişeden Başlarını Kuma Gömer

Deve kuşlarının daima yerde ve toprağa gömülü halde görüldükleri doğrudur lakin bu hareketi rastgele bir şeyden korktuklarından ötürü yapmazlar. Deve kuşlarının asıl hedefi toprağın altına yumurtalarını gömmek ve tertipli olarak onları denetim etmektir. Bu sebeple deve kuşları, başlarını yere gömmüş halde görülürler.

10. Birinci Ampulü Edison İcat Etmiştir

Ampulün icadına dair herkesçe bilinen bir yanlışı düzeltelim. Ampulün mucidi olarak bildiğimiz Thomas Edison aslında birinci ampulü keşfeden kişi değildir. Ampulü icat eden bilim insanı ise Humphry Davy isimli mucittir.

11. Telefonu İcat Eden Graham Bell

Günümüzde kullandığımız telefonun mucidi sanılan kişinin Graham Bell olmadığı hakikat bilinen yanlışlar ortasındadır. Aslında telefonu asıl icat eden kişi, Antonio Meucci’dir lakin patentini birinci alan Graham Bell olduğu için mucidi o olarak anılmaya başlanmış ve birçoğumuz tarafından bu türlü bilinmiştir.

12. Otomobilin Birinci Mucidi Henry Ford

Çoğumuz arabayı icat eden kişi olarak Henry Ford ismini söylese de aslında otomobilin mucidi Karl Benz isimli bir makine mühendisidir.

13. Çin Seddi Aydan Görünür

Söylendiği üzere dünya üzerindeki büyük yapılardan olan Çin Seddi aydan görünmemektedir. Ay üzerinden Dünya’daki ışıklar görünse de Çin Seddi görünenler ortasında yer almamaktadır. İnsan üretimi olan Çin Seddi’nin aydan görünen tek şey olduğu argüman edilse de bu bilgi hakikat değildir.

14. Balıkla Birlikte Yoğurt Yenmez

Doğru zannettiğimiz yanlışlar ortasında bulunan öteki bilgi ise balıkla birlikte yoğurt yenmemesi gerektiğidir. Balık taze ise yanında yoğurt ile yenilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Alerjik durumu olan bireylerde yalnızca biraz kaşıntıya neden olabilir.

15. Kelebekler Bir Gün Yaşar

Doğru olarak bilinen yanlışlar ortasında kelebeklerin ömürleri bulunuyor. ”Kelebek 1 gün mü yaşar?” Sanıldığı üzere kelebekler aslında 1 gün yaşamaz, daha uzun yaşar. Birtakım kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar çıkabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir