Yapay zeka hangi meslekleri tehdit ediyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), İstihdam Görünümü 2023 Raporu’nu ‘Yapay Zeka ve İş Gücü Piyasası’ başlığıyla yayınladı. Raporda, yapay zekanın iş gücü piyasası üzerindeki tesiri tahlil edildi. Ayrıyeten yapay zekanın tesiri dikkate alındığında, risk altında olan mesleklerin istihdamın yaklaşık yüzde 27’sini oluşturduğuna dikkat çekildi. İnşaat, çiftçilik, balıkçılık ve ormancılık üzere işlerin en fazla risk altındaki alanlar olduğu belirtilen raporda; yapay zeka, robotik mühendisliği, siber güvenlik, dijital pazarlama uzmanlığı, yazılım, uygulama ve oyun geliştiriciliği mesleklerinin ise giderek daha tanınan hale geleceği tespiti yer aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Yapay Zeka ve Bilgi Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Hatice Köse, OECD tarafından risk altında gösterilen meslek alanlarının yapay zeka takviyesiyle biçim değiştireceklerini söyleyerek şöyle konuştu:

İŞLER BİÇİM DEĞİŞTİRECEK
“İnşaat, çiftçilik, balıkçılık ve ormancılık üzere alanlar yapay zekâ dayanağıyla biçim değiştirecek. Aslında bunlar fiziki insan gücüne dayalı işler lakin gelecekte yapay zekanın bir grup robotik uygulamalarla bu işleri yapması mümkün. Bilhassa çiftçilik ve ormancılığa, robotik ile yapay zeka dayanaklı tahlillerin olumlu tesiri olacak. Tarımda zararlıların, eserlerin hasat vaktinin, orman yangınlarının ve sulama optimizasyonun tespiti üzere hususlarda yapay zeka çok yarar sağlayacak. Ayrıyeten balıkçılığı da olumlu istikamette etkileyecek.”

BU ALANLARA TALEP ARTIYOR
Her alanda informatik, yapay zeka ve data biliminin büyük ehemmiyet taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Köse, “Hem ülkemizde hem de yurt dışında yapay zeka, robotik mühendisliğine ve siber güvenlik, dijital pazarlama uzmanlığına ağır bir eğilim var. Neredeyse her alanda yapay zeka, data bilimi ve yazılım kullanıldığı için bu alanlara talep artıyor. Mezun öğrenciler hem özel bölümde hem de akademik alanda rahatlıkla ilerleme imkânı buluyor” dedi.

YOK ETMEZ, TAKVİYE OLUR
Yapay zekanın belirli bir potansiyeli olduğunu lisana getiren Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Yapay Zeka Mühendisliği Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tunca Doğan ise birçok yapay zeka modelinin halkın kullanımına açıldığını lakin uygulama evresinin o kadar süratli olmayacağını belirtti. Doç. Dr. Doğan, “Bu sebeple yapay zekanın 10 yıl içinde insanların işlerini büsbütün elinden almasının çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. Tasaya gerek yok. Zira 10 senede yapay zeka bir mesleği yok etmez fakat bu mühlet zarfında o alanlarda çalışanların işlerini kolaylaştırma konusunda dayanak olur. Yapay zekanın takviyesi elbette istihdam düzeyini tesirler lakin bu da çok büyük oranlarda olmaz” diye konuştu.

İNSAN ÜZERE DAVRANMALARI ZOR
Özellikle fizikî iş gerektiren mevzularda yapay zekanın robotik teknolojilerle entegrasyonunun kıymetli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Doğan, şöyle devam etti:

“Mesela biz ChatGPT kullanıyoruz ve çok hakikat karşılıklar veriyor. Fakat onun tek yapabildiği şey ekranda bilgi göstermek. ChatGPT’ye, ‘Gel konutu topla’ diyemeyiz. Bunun fakat bir sistemle entegre edilmesi lazım ki fizikî işleri yapabilsin. Bu alanda da dünyada gelişmeler oluyor. Lakin bu süreçler çok süratli ilerlemiyor. Onları geliştirmek ve dünyamıza uyak uydurup, insan üzere davranmalarını sağlamak şimdilik güç.

TIP FAKÜLTELERİNİ GEÇİYOR
Geleceğin meslekleri ortasında gösterilen alanların sahiden ilerde çok tanınan olacağını düşünüyorum. Zira günümüzde birçok kişi bu teknolojilerin içinde ve kullanıyor. Birden fazla ‘Ben de bu değişimin ve dönüşümün bir kesimi olmalıyım’ kanısıyla bu alanlara yöneliyor. Ayrıyeten bunu istatistiklerimizde de görüyoruz. Her yıl tercih devrinde bilgisayar, yazılım, Yapay Zeka mühendisliği kısımlarının puan ve sıralamaları gitgide yükseliyor. Bundan birkaç yıl evvel iş garantisi olduğu için tıp fakülteleri en yüksek sıralamalara sahipken artık raporda da yer alan bu mühendislikler yükselişe geçti. Birkaç sene içerisinde bu kısımların tıp fakültelerinin muvaffakiyet sıralamalarının tamamını geçeceğini ön görüyoruz. Ayrıyeten bu alanlarda yeni şirketler de oluşmaya devam ediyor. Hasebiyle istihdam alanı da artıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir