Yapay zeka bunu da başardı: İnsanların siyasi görüşlerini tahmin edebildi

Kimilerinin ütopyası, bazılarının ise distopyası olan yapay zekada bir hudut daha aşıldı.

Danimarka’da yapılan bir araştırmada, bireylerin siyasi görüşlerinin yapay zekadan yararlanılan fotoğraf tahliliyle, yüzde 61 doğrulukla iddia edilebildiği belirlendi.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden Dr. Stig Hebbelstrup Rye Rasmussen ve grubu, insanların yüz tabirleri ile siyasi görüşleri ortasındaki bağı inceleyen bir çalışma başlattı.

Danimarka’da 2017’deki lokal seçimlerde yarışan siyasetçilerin ve milletvekillerinin fotoğraflarının kullanıldığı çalışmada, 4 bin 647 adayın fotoğrafı incelendi.

Bilim insanları, şahısların ruh hallerini, mimiklerini ve yüz yapılarını tespit edebilmek için Microsoft’un “yüz sözü tanıma teknolojisi” ile farklı algoritmalar kullandı.

Araştırmada, yapay zekanın insanların yüz mimiklerinden yola çıkarak, siyasi ideolojilerini yüzde 61 doğruluk oranıyla varsayım edebildiği saptandı.

Söz konusu araştırmada, yapay zekanın insan davranışlarını taklit ederek öğrenme kapasitesine sahip olduğu “derin öğrenme yönteminden” faydalanıldığı belirtildi.

Araştırmanın sonuçları, “Scientific Reports”da yayımlandı.

KİMİLERİNİN ÜTOPYASI BAZILARININ İSE DİSTOPYASI

Dünya genelinde yapay zeka ve bununla ilgili teknolojiler insanlara ilgi cazibeli biçimde sunulurken, birçok kişi de yararı kadar ziyanı olduğu görüşünde.

Kimilerinin ütopyası olan yapay zeka, bazılarının ise distopyası olmuş durumda.

Yüz tanıma sistemlerinin kullanılarak insanların vatandaşlıklarının puanlanarak “makbul vatandaşın” belirlendiği Çin’deki senaryoda distopik bir profil çizen yapay zeka sistemleri, Batı’da insanlara kullanıcı dostu bir aparat üzere sunulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir