Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti

İSTANBUL (İGFA) – Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) Kooperatif Liderleri ve İş Adamları Buluşması’nda yaptığı konuşmada, iş dünyası temsilcileriyle istişareye kıymet verdiklerini tabir ederek, bakanlık misyonuna getirilmesinden bu yana sektörel meslek kuruluşları, odalar, esnaf kooperatifleri ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere yaklaşık 9 ayda bine yakın istişare toplantısı yaptıklarını söyledi.
Organize sanayi bölgelerinin sistemli bir endüstrinin oluşturulması, kentlerin bir plan dahilinde geliştirilmesine takviye olunması, üretimde verimlilik ve kar artışı sağlanması, az gelişmiş bölgelerde üretimin yaygınlaştırılması, nitelikli bir altyapı oluşturularak etraf kirliliğinin önüne geçilmesi üzere hususlarda büyük katkılar sağladığını belirten Bolat, Türkiye’de de organize sanayi bölgelerinin bu amaçların hasıl olmasında son derece kıymetli rol oynadığını vurguladı.

Bolat, organize sanayi bölgeleri ortasında en değerlilerinden olan İOSB’nin 24 bin 864 faal firmasıyla yıllık ortalama 5-6 milyar dolarlık bir katma bedel ürettiğini belirterek, bu tarafıyla, Türkiye’nin her kentine ve dünya çapında neredeyse her ülkeye üretim gücü ile ulaşan kıymetli bir ekonomik güç merkezi olduğunu söz etti.

İOSB’nin 32 bin faal işletmenin faaliyetlerine mesken sahipliği yaptığını, 380 bin şahsa istihdam sağladığını aktaran Bolat, İOSB ve içinde faaliyet gösteren 37 kooperatifle Türkiye’nin en büyük organize bölgesi olduğunu belirtti.

“İOSB’NİN YENİLENEBİLİR GÜÇ ALANINI DİKKATE ALMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”
Ömer Bolat, son 21 yılda organize sanayi bölge sayısının 190’dan 355’e çıktığını, teknopark sayısının da 5’ten 96’yı aştığını ve hiç olmayan AR-GE ve teknoloji merkezlerinde de 1600’e ulaşıldığını kaydetti.

Ticaret Bakanlığı olarak Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) ile kooperatiflerin yanında olduklarını tabir eden Bolat, esnaf ve şirketlere özel destekleme programının da olduğunu söyledi.

Bolat, iki gün evvel, esnaf ve sanatkarların Bakanlığa bağlı kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halkbank’tan kullandığı genel işletme kredilerinde şahıs üst limitinin 650 bin liradan 750 bin liraya yükseltildiğini hatırlatarak, makul maliyetlerle gerçekleşecek bu dayanak paketinin dünden itibaren kullanıma açıldığını kaydetti.

Esnaf ve kooperatiflere son 21 yılda yaptıkları takviyeleri anlatan Bolat, Türk Eximbank ile ihracatçıları desteklediklerini ve geçen yıldan bu yana Türk Eximbank’ın sermayesini 3 kere artırdıklarını belirtti.

Bir yandan üretip, bir yandan tüketirken, ortaya çıkan en kıymetli konulardan birisinin de etrafın korunması ve yeşil dönüşüm olduğuna dikkati çeken Bolat, şöyle devam etti:

“Bu anlamda, Avrupa Birliği ve ABD’ye yönelik ihracatta etraf dostu üretim çok büyük ehemmiyet taşıyor. Hükümet olarak yenilenebilir güç üretim kooperatiflerinin kurulmasını da destekliyoruz. Mesela, Kayseri’de Cumhurbaşkanımızın açtığı bu türlü bir kooperatif vardı. İOSB ve ona bağlı 37 kooperatifin de bu alanı ciddiyetle dikkate almalarını tavsiye ediyoruz. Yenilenebilir güç kooperatifleri hem üyelerine güç maliyetlerini düşürme noktasında hem de gelir elde etme noktasında çok önemli bir muvaffakiyet sağlayacaktır. Ayrıyeten, karbon salınımını da engelleyecektir.”

“İTHALATIMIZDA ALDIĞIMIZ ÖNLEMLERLE ÖNEMLİ BİR AZALIŞ TRENDİ VAR”
Ticaret Bakanı Bolat, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI’nın şubatta 50,2’ye yükseldiğini hatırlatarak, “Türkiye İmalat PMI 8 ay boyunca 50’nin altındaydı. Bunun manası olumludur arkadaşlar. 50 üstü olumluya geçti demektir. Firmalar üretim noktasında demek ki siparişler alıyor. PMI endeksinin yükselmesi sevindirici.” dedi.

Dün açıklanan büyüme performansıyla Türkiye’nin 37 üyeli OECD ülkeleri ortasında ikinci sırada yer aldığına dikkati çeken Bolat, geçen yıl Türkiye iktisadında birinci kez 1 trilyon dolar eşiğinin aşıldığını, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) tarihte birinci sefer 1,1 trilyon dolar düzeyine ulaştığını aktardı.

Böylelikle kişi başına ulusal gelirin yüzde 23 artışla 13 bin 110 dolara yükseldiğini vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:
“Büyümede imalatın, endüstrinin ve yatırımların hissesi değerli. Sevindirici olan bir konu da bu büyümede imalatın, üretimin, yatırımların ve ihracatın hissesinin yüksek olmasıdır. İhracatta da Allah’a şükür güzel gidiyoruz. Geçen yıl dünya ticareti gerileme kaydetti. Dünya ekonomik büyümesi sakinlik gösterdi lakin Türkiye iktisadı yüzde 4,5 büyüdü. Türkiye’nin ihracatı geçen yıl artış gösterdi ve 255,8 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin mal ihracat rekorunu kırdık, 100 milyar dolarla da Cumhuriyet tarihimizin hizmetler ihracat rekorunu kırdık. Bu yıl gayemiz sizlerle birlikte 265 milyar dolar mal ihracatı ve 100 milyar dolar hizmet ihracatı rekorunu kırmak.

Hoş bir gelişme de ithalatımızda aldığımız önlemlerle önemli bir azalış trendi var. Yarın sabah erkenden Adıyaman’a gidiyoruz. Adıyaman’da şubat ayının ihracat, ithalat, dış ticaret açığı ve ihracatı ithalatı karşılama oranları üzere kıymetli göstergeleri orada halkımızla, kamuoyuyla ve Adıyamanlılarla paylaşacağız. Oradan da size inşallah müjdeli haberler açıklayacağız. İnşallah bu olumlu gelişmeler ve optimist beklentileri koruduğumuz takdirde, 2024 yılında da ekonomimizde halkımız için olumlu bilgiler vereceğiz.”

Bütün bu olumlu tablonun istihdam datalarına de yansıdığı belirten Bolat, iktisat idaresi olarak iş dünyasının yanında olmaya devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir