Son Dakika: Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan, 100 bin imzaya ulaşarak seçimde yer alacak 4. cumhurbaşkanı adayı oldu

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenler tarafından aday gösterilecek isimlerin imza toplama süreci devam ediyor. 5. günde 100 bin imzayı aşan Cet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 4. cumhurbaşkanı adayı oldu.

“120 BİNE ULAŞANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Oğan, “Türk milletinin aziz evlatları, bütün zorluklara karşın 120.000 imza maksadına ulaşacağız inşallah. Bu adaletsiz sistemde sakın ola 100.000’e ulaştık, artık imza atmamıza gerek yok demeyin çünkü bu zaferimizi elimizden almak için her şeyi yapacaklar. Yok imzalar yinelenmiş diyecekler, yok kenarı ıslanmış diyecekler yok bilmem ne diyecekler… O sebeple 120 bin sayısına ulaşana kadar devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

27 MART SAAT 20.00’YE KADAR SÜRECEK

İmza verme süreci 27 Mart saat 20.00’ye kadar sürecek. Vatandaşlar kimlik dokümanlarıyla ilçe seçim heyetlerine giderek imza verebiliyor.

BAŞVURU FİYATI NE OLACAK?

100 bin imza toplayan şahsa, istemesi durumunda müracaat için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için kâfi imzaya ulaşamayanların yatırdığı fiyat ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

KESİN ADAY LİSTESİ 31 MART’TA YAYIMLANACAK

Seçmenler, YSK’nın ilanında belirtilen adaylardan yalnızca biri için ve bir defa teklifte bulunabilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak. Ardından cumhurbaşkanı seçimi propaganda devri başlayacak.

100 BİN İMZA ŞARTI

Anayasanın 101. unsuruna göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde 5’ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir