Prof. Dr. Nuri Tutar: “Ayakta başlayan enboli ölüme kadar götürebilir”

Prof. Dr. Nuri Tutar: “Ayakta başlayan enboli vefata kadar götürebilir”

“Uzun mühlet hareketsiz kalınca bacağında oluşan pıhtı akciğere ilerleyebilir”

“Damarları tıkadıktan sonra akciğerlerin çalışma işlevini bozarak vefata kadar götürebilir”

ANTALYA – Memleketler arası İştirakli Ulusal Akciğer Sıhhati Kongresi Lideri Prof. Dr. Nuri Tutar, “Uzun mühlet hareketsiz kalınca bacakta oluşan enboli (pıhtı) akciğere ilerleyebilir. Bacakta oluştuğu vakit bir şişlik meydana gelir yahut ağrı hissedilir. Akabinde akciğere bu pıhtı ilerlerse hava yollarını tıkar, akciğerin damarlarını tıkar. Damarları tıkadıktan sonra akciğerlerin çalışma işlevini bozarak vefata kadar götürebilir” ihtarında bulundu.

Akciğer Sıhhati ve Ağır Bakım Derneği tarafından gerçekleştirilen Milletlerarası İştirakli Ulusal Akciğer Sıhhati Kongresi 2023, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te bir otelde devam ediyor. Kongre Lideri Prof. Dr. Nuri Tutar, sarsıntı ve akciğer enbolisi ilgine yönelik açıklamalarda bulundu. Meblağ, “Depremde göçük altında kalanlar oldu. yahut kendisi kurtuldu diyelim, kurtulduktan sonra dışarı çıkarak araçlarında kaldılar. ya da hareket edemediği alanlarda kaldı. Enboli dediğimiz şey aslında pıhtı demektir. Pıhtı bacağımızdan başlayarak akciğere ilerleyebilir. Bacakta oluştuğu vakit bir şişlik meydana gelir yahut ağrı hissedilir. Akabinde akciğere bu pıhtı ilerlerse hava yollarını tıkar, akciğerin damarlarını tıkar. Damarları tıkadıktan sonra akciğerlerin çalışma işlevini bozarak vefata kadar götürebilir. Burada bilhassa uzun mühlet hareketsiz kalmak; örneğin araç kullanırken meydana gelen durum damarlarda baskı oluşturarak, pıhtı oluşmasına yer hazırlayabilir” dedi.

“Deprem vaktinde oluşan enboli sayısı 5’e katlamış”

Deprem bölgesinde yaşanan geriliminde hastalığı tetikleyebileceğini belirten Fiyat, “Bu gerilim de damarların yapısını bozarak yeniden pıhtı oluşmasına neden olabilir. Bu mevzuda Japonya’da bir çalışma yapılmış. Bu çalışmada zelzele bölgesinde olağanda oluşan akciğer enbolisi sayısı ile zelzele vaktinde oluşan enboli sayısı 5’e katlamış. Yani zelzele esnasında pıhtı oluşma hakikaten yükseliyor. Bunun farkında olmak lazım. Bacağımızda şişlik varsa, bir bacak başkasından daha genişse buna dikkat etmek lazım. yahut ağzımızdan kan gelmesi, göğsümüzde ağrı olması pıhtının meydana gelebileceğini bize gösteren tespitlerdir. Bunların üzerinde dikkatli olmak gerekir. Biz bunları birinci 1 haftada gördük, 1 ay geçti şuanda artık güzelce zelzele ve pıhtı münasebeti azaldı” açıklamasına yer verdi.

İş makinesi operatörlerini hareket konusunda uyardı

Stres ve hareketsizliğin olduğu her yerde akciğer damarlarının pıhtı açısından risk altında olduğunu belirten Tutar, sözleri şu formda tamamladı: “Burada korunmanın en düzgün yolu hareket etmektir. Hasta hastaneye gelirse biz esasen müdahale ediyoruz. Bölgede çalışan iş makinelerinin şoförleri de gün içerisinde muhakkak bir mühlet zarfında hareket etmeleri, yalnızca kamyonun içerisinde bekleyerek, kamyonun içerisinde yatarak hareketsiz kalmaları pıhtı açısından bir risk faktörü oluşturur. Tedavisi kan sulandırıcı ilaçlardır. İğne yahut hap kullanıyoruz. 3-6 ortasında değişen bir tedavi periyodu var. TUS imtihanında 10-12 saat çalışan arkadaşlarımızdan da vakit zaman bu şikayetleri duyuyoruz. 2 saatte sonra hareket etmek gerekir.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir