La Liga Başkanı Tebas’tan Barcelona cephesini tedirgin eden sözler : Futbol tarihinin en ciddi olaylarından biri

Hakemlerle ilgili bilgi almak için bir şirkete para ödemekle suçlanan Barcelona‘nın başı büyük dertte. La Liga Başkanı Tebas, Katalan devinin tarihinin en önemli olaylarından biriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“FUTBOL TARİHİNİN EN ÖNEMLİ OLAYLARINDAN BİRİ”

Marca gazetesinin düzenlediği bir aktiflikte konuşan Tebas, ” Barcelona, tüm olanlardan ötürü UEFA ve FIFA’nın açtığı soruşturmalardan kaygı duymalı. Bu olay prestij manasında futbol tarihinin en önemli olaylarından biri.” dedi.

“SUÇ TEŞKİL EDİYOR”

“Negreira olayı” olarak kamuoyunda isimlendirilen Barcelona ile ilgili argümanlar çıktığından bu yana uykularının bölündüğünü anlatan Tebas, “Burada iki şey var. Biri hakemlerin satın alınabileceği ve bununla ilgili hiçbir kanıt yok. Oburu ise hakem kararlarını etkilemek için lobi yapılması ki bu çok önemli bir şey. Hakemleri etkilemek için para ödenmesi spor alanında çok önemli bir olay ve bence kabahat teşkil ediyor.” formunda konuştu.

“BARCELONA RAHAT OLAMAZ”

La Liga Başkanı, Barcelona’ya verilecek olası cezalarla ilgili bir yorum yapmaktan kaçınsa da, FIFA’nın Katalan kulübünün ligdeki puanını düşüremeyeceğini, Avrupa kupalarından men üzere bir cezanın ise UEFA’ya bağlı olacağını belirterek, “Haberler çıkıyor ve çıkmaya da devam edecektir zira medyanın rolünü yerine getirmesi kaçınılmaz. Bu yüzden Barça rahat olamaz. Barça idaresi İspanyol futbolunun ve kendi grubunun taraftarlarını rahatlatmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

NEGREIRA OLAYI NEDİR?

İspanya’da maliye, eski Hakem Teknik Kurulu Lider Yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira’nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL isimli şirketi vergi kaçırma savıyla soruştururken, Barcelona’nın bu şirkete 2001-2018 yılları ortasında toplamda 7,3 milyon avro ödediği ortaya çıkmıştı. Barcelona’da mevcut idare tüm argümanları yalanlasa da, Negreira dışında Barcelona Kulübüne, eski liderlerden Jose Maria Bartomeu ve Sandro Rosell ile eski iki yöneticiye karşı, “sporda yolsuzluk, kulüp idaresinde usulsüzlük ve geçersiz ticari doküman düzenlemek” suçlamalarıyla dava açılması için yasal teşebbüs başlatıldı. Tezlerle ilgili İspanya Futbol Federasyonu, FIFA ve UEFA bünyelerindeki disiplin kurumları aracılığıyla soruşturma yürütme kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir