KOBİ’ler geç ödemelerden şikâyetçi

Geleneksel finansal kuruluşların kapsayamadığı bireylerin bankacılık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve onları finansal ekosistemin kesimi haline getirmek maksadıyla çalışan finansal teknoloji kesimi son yıllarda süratli bir büyüme kaydetse de, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmana ve finansal hizmetlere erişimde yaşadığı zorluklar varlığını koruyor.

Accenture dataları, KOBİ’lerin finansman açığının 3,6 trilyon dolar olduğunu, bu sayının önümüzdeki üç yılda 6 trilyon doları aşacağını gösteriyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Vepara CEO’su Volkan Üstün, “Bir yanda artan pazar rekabetinde yeni segmentlerle muvaffakiyete koşmak isteyen fintekler, başka yanda finansmana erişim zahmeti yaşayan KOBİ’ler var. İki tarafın birleşmesi, global iktisat için büyük bedel yaratacak” dedi.

KOBİ’LERİN ÜÇTE İKİSİ, GEÇ ÖDEMELERDEN ETKİLENİYOR

Birleşik Krallık’ta yürütülen bir araştırma, KOBİ’leri en çok etkileyen ögelerden birinin, tedarik zinciri problemlerinin yanı sıra aldıkları geç ödemeler olduğunu, KOBİ’lerin üçte ikisinin geç ödemelerden etkilendiğini ortaya koyuyor. KOBİ denince akla sadece B2C hizmet veren işletmelerin ve krediye erişim zahmetlerinin gelmemesi gerektiğini belirten Volkan Üstün, “Gerek farklı işletmelere, gerek de son kullanıcıya satış yapan işletmeler, sırf kredi ve KOBİ finansmanına erişememekten değil, geç ödeme sorunundan de muzdarip” dedi.

Volkan Üstün

Dijital iktisadın ve değişen ödeme alışkanlıklarının gereği olarak, KOBİ’lerin dijital ödeme yetkinlikleri kazanması gerektiğine dikkat çeken Vepara CEO’su, “Online ödeme dediğimizde de aklımıza başta Sanal POS olmak üzere bu tahlil üzerine inşa edilen link ile ödeme alma, abonelik idaresi ve toplu para gönderimi üzere tahliller geliyor. Önümüzdeki yıllarda finansman problemlerinin derinleşeceği de düşünüldüğünde, değişen trendlere ayak uyduramayan ve dijital yetkinlikler kazanamayan KOBİ’lerin kârlılık ve cirolarının önümüzdeki yıllarda azalması mümkün görünüyor” sözlerini kullandı.

“KOBİ’LER FİNANSAL TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ İÇİN GÜÇLÜ BİR BÜYÜME DİKEYİ”

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerinin dünya çapında kurulu işletmelerin %99’unun KOBİ olduğunu gösterdiğini hatırlatan Volkan Üstün, “Fintek bölümü öncelikle bankacılık hizmetlerine erişemeyen ferdi kullanıcıları hedefledi ve buradaki pazar yıllar içinde olgunlaştı. O denli ki bankalar dahi kendi neobank’lerini yani yeni kuşak bankacılık sistemlerini ve finansal uygulamalarını üretmeye başladı. Bu dönüşümü artık de KOBİ dikeyinde başlatmak gerekiyor. Alt kırılımları her geçen yıl çeşitlenen finansal teknoloji şirketleri, ödemelerden finansmana, KOBİ’lerin pek çok gereksinimine tahlil olabilecek çevikliğe sahip. Bu durum, KOBİ segmentinin fintek şirketleri için de güçlü bir büyüme potansiyeli taşıdığına işaret ediyor” diye konuştu.

“KOBİ’LERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNE SÜRAT VERİYORUZ”

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde dijitalleşmenin niş, faaliyet alanı, dal fark etmeksizin ön şarta dönüştüğüne dikkat çeken Vepara CEO’su Volkan Üstün, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“2020’de kurulan ve 2022 prestijiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yetkilendirilen bir elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu olarak, KOBİ segmentini ve KOBİ’lerin finansmana erişimini önemsiyoruz. Sanal POS, link ile ödeme alma, abonelik idaresi, toplu para gönderimi, dijital cüzdan, ön ödemeli kart, sanal IBAN ve daha fazlasını tek bir çatı altında birleştiren 360 derece ödeme tahlillerimizle KOBİ’lerin dönüşen iktisada hazırlanmasını sağlıyor, ödemeler ve finansal hizmetlere erişim bağlamında KOBİ’lerin dijital dönüşümüne sürat veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir