İki sektör güçlerini URGE’de birleştirdi

İZMİR (İGFA) – Ege Bölgesi’nde bitkisel ürün ihracatının lideri olan, Türkiye’nin yaş meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri ihracatının yüzde 22,5’luk kısmını gerçekleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, UR-GE projelerine Turkish Fresh and Processed Fruits and Vegetables Cluster URGE Projesiyle dördüncü halkayı ekledi.

2020-23 yılları ortasında pandemi devrinde herkesin konuta kapandığı süreçte Türk yaş meyve zerzevat dalıyla ilgili Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Eserlerinde Maksat Pazarlar UR-GE Projesiyle Hindistan’a ihracatlarını 3 yılda 3, 5 kat artırarak 30 milyon dolardan 100 milyon doların üzerine çıkardıklarını lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ticaret Bakanlığı’nca 619 UR-GE Projesi ortasında “UR-GE Projeleri Güzel Uygulama Örneği Ödülü”yle onurlandırıldıkları için çok keyifli olduklarını, bu mükafatın Turkish Fresh and Processed Fruits and Vegetables Cluster URGE Projesi’nin daha başarılı olması için kendilerini motive ettiğini kaydetti.

İHRACAT GAYEMİZ 10 MİLYAR DOLAR

Anadolu topraklarında tohumdan çatala inançlı besin üretildiğini URGE Projeleriyle dünyaya anlattıklarını vurgulayan Uçak, “Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 12 ihracatçı birliğimiz ortasında dördüncü URGE Projesini başlatan ilk ihracatçı birliği olduk. Beşinci URGE Projesi için de istekliyiz. Ticaret Bakanlığımız projelerimize yüzde 75 takviye sağlıyor. Bilhassa Uzakdoğu’da Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Malezya, Singapur, Endonezya üzere pazarlarda pozisyonumuzu güçlendirmek istiyoruz. Taze meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri kesimlerinde 10 milyar dolar ihracat gayesine URGE, TURQUALITY Projeleri, fuarlar, sektörel ticaret heyetleriyle ulaşmak istiyoruz” formunda konuştu.

Tarihi muvaffakiyetle sonuçlanan Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Eserlerinde Maksat Pazarlar UR-GE Projesi üzere başarılı olacak yeni bir UR-GE Projesini başlattıklarını aktaran Uçak, “Projemizin muvaffakiyetini gerek basından gerek iştirakçi firmalardan duyan üyelerimiz bu projemize ağır ilgi gösterdiler. Turkish Fresh and Processed Fruits and Vegetables Cluster URGE Projemize müracaat sayısı 41’e ulaştı. Bugün süratli bir başlangıç yaptık. Umarım bu seferki projemiz daha çok ses getirecek ve ülkemize döviz kazandırmak için katkımız sürecek. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimizin 2023 yılı sonunda 1 milyar 330 milyon dolar olan ihracatını 2028 yılında 2 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir