EYT’liler dikkat! Zamlı başvuru öncesi son 3 gün…

Yeni yıldan itibaren iğneden ipliğe gelecek artırımlardan biri de emeklilikte yaşa takılanların (EYT) ödediği borçlanma meblağlarında yaşanacak.

Borçlanma fiyatlarındaki artırım oranı minimum fiyattaki artışa nazaran belirlendiği için, 1 Ocak’tan itibaren minimum fiyattaki artış kadar günlük borçlanma fiyatı artacak.

2023’te geçerli olacak 8 bin 507 TL’lik minimum fiyat yüzde 54,66 oranında artırıldığı için, borçlanma sayıları da 2023 yılı prestijiyle bu oranda artmış olacak.

Ancak yıl bitmeden son 3 gün içinde müracaat yapanlar yüzde 54,66’lık artıştan etkilenmeyecek.

GÜNLÜK ASGARÎ MEBLAĞ 69 TL’DEN 106,7 TL’YE ÇIKACAK

Bu yıl borçlanmalarda günlük ödenecek asgarî meblağ 69 TL idi. 1 Ocak’tan itibaren bu fiyat 106,7 TL’ye çıkacak. En yüksek meblağ ise 2022’de 517 TL iken, 2023’te 799,5 TL’ye yükselecek.

EYT’liler ile ilgili dün açıklanan yeni düzenleme sonrası, borçlanma yaparak prim gün sayılarını doldurmak isteyen vatandaşlar Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

E-DEVLET ÜZERİNDEN DE MÜRACAAT YAPILABİLİYOR

1 Ocak 2023 prestijiyle borçlanma fiyatlarında yüzde 54,66 oranında artış yaşanacağı için vatandaşlar süratli hareket etmek istiyor.

Ancak, Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan açıklamada, bu süreci yapmak için SGK binalarına gitmeye gerek olmadığı, e-Devlet üzerinden de borçlanma sürecinin yapılabileceği duyuruldu.

KİMLER BORÇLANMA YAPABİLİR?

EYT düzenlemesine nazaran, çalışanın 8 Eylül 1999 tarihinden evvel sigorta kaydının bulunması, 5 bin günlük prim ödemesinin tamamlanması, bayanlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık müddetinin dolması gerekiyor.

Buna nazaran, doğum, askerlik, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların staj müddetleri, tabiplerin fahrî asistanlıkta geçen mühletleri, sigortalı olmaksızın doktora tahsili yahut tıpta uzmanlık için yurt içinde yahut yurt dışında geçirdikleri olağan doktora yahut uzmanlık tahsil mühletleri, seçim kanunları yeterince misyonlarından istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri müddetleri borçlanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir