Bakan Kurum’dan kiracılara çağrı: Yüzde 25’ten fazla zam yapmayın

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 1 Temmuz’da bitecek yüzde 25 kira artış oranı sınırlamasına ait açıklamalarda bulundu.

Kurum katıldığı televizyon programında, “Evini fahiş fiyatlarla kiraya vermek isteyenler de var, olağan bunlar istisna. Hududun üstündeki artışı kanunen yapamazlar. Konut sahibiniz sizden yüzde 25’ten fazla artış talep ederse bankadan kiranızı yüzde 25 olarak yatırın ve devam edin” dedi.

Bakan Kurum şunları söyledi:

“Kira artışı ile ilgili geçtiğimiz yıl salgın sürecinin tesirleri ile hem tedarik zincirinde hem maliyetlerde artış oldu. Birçok kesim dünyada üretimi durdurdu. Dünya ülkeleri tarihlerinde görmedikleri enflasyonu yaşadı ve arz talep istikrarı bozuldu. Her yıl 600 bin yeni konut yapılır bunun yüzde 8-10’nu kamu yapar. Bir taraftan arzı artırdık öteki taraftan da kiracı kardeşlerimizi koruyabilmek için artış sonunu yüzde 25 olarak belirledik. Haziran ayı ile enflasyon düşüşe geçecek. Vatandaşımızı da mağdur etmemiş olacağız.

Artış hududunu Temmuz ayına kadar getirmiştik. Vatandaşımızı hiçbir vakit çaresiz bırakmadık. Bütün dallara takviye olduk. Bundan sonraki süreçte de hem mesken sahiplerine hem kiracılara bu dayanaklar olacak. İstikrar ortamı çok kıymetlidir. 21 yıldır bu ülkede çabucak hemen her alanda ihtilal niteliğinde yatırım yapılması bu inanç ikliminden kaynaklanmıştır. 14 Mayıs’tan sonra da yatırımlar devam edecektir.

Evini fahiş fiyatlarla kiraya vermek isteyenler de var, natürel bunlar istisna. Hududun üstündeki artışı kanunen yapamazlar. Mesken sahibiniz sizden yüzde 25’ten fazla artış talep ederse bankadan kiranızı yüzde 25 olarak yatırın ve devam edin. Bu süreç süreksiz, piyasa oturacak. Aşikâr takviyelerimizi muafiyetlerimizi verdik. Piyasa olağana dönecektir.

İlk meskenim, birinci iş yerim, birinci yerim projesinde 50 bininin inşaatını çıktık. Biz güçlü bir devletiz. Süreci liyakatli yürütürseniz her şey yapılabilir. Elazığ’da sarsıntı oldu, salgının başladığı birinci vakitlerdi; ve orada süratli bir formda inşa sürecine girdik. Akabinde seller oldu. Kastamonu, Rize, Trabzon’da. Çabucak akabinde İzmir’de sarsıntı oldu. İnsanlarımızın sokağa çıkamadığı günlerde biz vatandaşlarımıza kelamımızı yerine getirdik. Artık hem kentsel dönüşüm şantiyemiz hem toplumsal konutlarımız devam etti. Artık geldiğimiz süreçte 11 vilayetimizde zelzele sebebi ile acı günü yaşadık. Birinci andan itibaren devlet millet el ele verdik. Orada herkes vardı. 81 vilayetten kardeşimiz vardı. Herkes orada afetzede kardeşlerimiz için çaba verdi. Bir taraftan enkaz kaldırdık, bir taraftan çadır kentlerimizi kurduk. Konutlarımızın kontratlarını yaptık ve 46 günde temelleri attık. Şu an 125 bin konut rakamındayız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir